Przejdź do treści

Optymalizacja strony pod kątem SEO(do przeczytania w 3 min.)

Czy optymalizacja strony jest ważna? Czy Twoja strona wymaga optymalizacji oraz jak ją wykonać?

Czy optymalizacja strony jest ważna?

Czas ładowania się strony jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na użytkowanie oraz bardzo ważnym czynnikiem jeśli chodzi o SEO. Obecnie użytkownicy nie mają cierpliwości, żeby czekać na długie ładowanie strony. Ponad 40% użytkowników opuszcza stronę, jeżeli ładuje się ona dłużej niż 3 sekundy (źródło). Jeśli strona ładuje się zbyt wolno, tracisz potencjalnych klientów. Wiele osób korzysta także z urządzeń mobilnych, więc ten czynnik ma tutaj jeszcze większe znaczenie.

Czy moja strona wymaga optymalizacji?

W celu zmierzenia szybkości ładowania strony oraz wyszukania potencjalnych problemów korzystamy z 2 darmowych narzędzi:

  • Google PageSpeed Insights
  • GTmetrix

Minifikacja oraz optymalizacja CSS i JavaScript

Proces minifikacji polega na usunięciu zbędnych znaków jak spacje, znaki nowych linii, komentarze. Dodatkowo w plikach JS optymalizowane są nazwy zmiennych do ich krótszych odpowiedników. Do minifikacji CSS i JS można skorzystać np. z gulpa lub narzędzi online np. http://tools.w3clubs.com/cssmin/ oparty o YUI Compressor. Po zminifikowaniu plików najlepiej jest połączyć je w jeden, co zmniejszy ilość zapytań do serwera i przyspieszy ich wczytywanie.

Minifikacja HTML

Podobnie jak w przypadku plików CSS i JS minifikacja polega na usunięciu zbędnych znaków. W przypadku dynamicznych stron, nie możemy zrobić tego ręcznie z pomocą narzędzi online, więc pozostaje nam użycie modułu PageSpeed od google https://developers.google.com/speed/pagespeed/module/ lub wycięcie zbędnych znaków ręcznie w kodzie np. w php: $content = preg_replace(‘/x20+/’, ‘ ‘, $content); //usuwa wielokrotne spacje (wcięcia w kodzie HTML)

Optymalizacja obrazów

Rozdzielczość obrazów na stronie nie powinna być większa niż rozmiar w jakim jest on wyświetlany na stronie.
Trzeba również zastosować kompresję dla plików JPG zachowując balans pomiędzy jakością, a rozmiarem pliku.
Często zmiana kompresji JPG na 90% skutkuje zmniejszeniem rozmiaru o 55% bez wyraźnej utraty jakości. Zwiększanie kompresji nie daje już tak spektakularnych rezultatów, a następuje widoczne już pogorszenie jakości.
Kompresja GZIP

Zmniejsz rozmiar plików wysyłanych przez twój serwer aby zwiększyć prędkość z jaką są one wysyłane do przeglądarki. Kompresja pozwala zredukować wielkość strony nawet do 70% co przekłada się na szybsze jej działanie.
Aby włączyć kompresję gzip w pliku .htaccess dla serwer apache:

Wybór hostingu

Wybranie dobrego hostingu nie jest łatwe wybierając największe lub najbardziej znane firmy nie daje gwarancji braku problemów. Na początku nasza strona nie potrzebuje drogiej maszyny, tani serwer wirtualny w zupełności wystarczy. Jednak ma to swoje ograniczenia, gdy nasz serwis stanie się popularny trzeba będzie przemyśleć zmianę na serwer VPS lub dedykowaną maszynę.

Artykuł był pomocny? Udostępnij go innym!